Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
Blog > Komentarze do wpisu
Cyrk z OFE
Media i rząd dostrzegły wreszcie inny temat niż Smoleńsk 2010 i zajęły się kwestią OFE. Choć jestem poza Polską i na razie nie mam żadnych składek w OFE (mam w Holenderskim wydaniu) to jednak sobie pomyślałem, że i ja dorzucę swoje trzy grosze.

System OFE nie jest doskonały. To prawda, że od 1997 roku pozwalano im pobierać idiotycznie wysokie prowizje, niezależnie, czy wypracowały zysk czy nie. Dodatkowo, nakazano im kupować określoną ilość obligacji państwowych, za których zakup pobierały od emerytów prowizje. Dodatkowo z systemu Leszek Miller wyłączył mudurowych, którzy niczym żigolak/agent CBA Tomek po 15 latach służby zostają emerytami. System nie był więc doskonały i trzeba było go jakoś naprawić.

ALE

1. Mam wyraźny niesmak, gdy o systemie emerytur najgłośniej gardłuje PSL, którego elektorat jest od lat na garnuszku państwa. Nie wiem, czy minister Fedak płaci skłaki do OFE, czy do KRUS. Jeśli do KRUS w ogóle nie powinna zabierać głosu w tej sprawie. Jeśli do OFE - to OK. Niezależnie od tego posłowie PSL nie mają morlanego prawa głosować nad emeryturami zwykłych podatników.

2. Rząd ma racje, że OFE zdzierają. No, ale tak skonsturowano ustawę. To nie wina OFE, ale rządu.

3. Wkurza mnie, gdy usiłuje mi się wcisnąc kit, że konta w ZUS będą lepszą emeryturą. Przepraszam, ale konta w ZUS to konta wirtualne, a oprocentowanie tam, to wynik kolejnych obietnic wyborczych. Równie dobrze Donald Tusk może obiecywać, że ich oprocentowanie będzie wynosiło 1000% inflacji. W przeciwieństwie do OFE to są pieniądze wirtualne. Proszę nie robić ze mnie idioty, że "rządowe będą lepsze" - bądźcie ze mną szczerzy.

4. Nie jestem fanem OFE. Ale zanim weźmiemy się za nie, proponuje zrobić poważną reformę systemu. Tzn. zlikwidować wyjatki typu mudurowi, kapelani, księża, górnicy, hutnicy, i w szczególności: rolnicy. Niech wszystkich, tak jak w Holandii obowiązuje jeden system, jeden wiek emerytalny. Dość emerytów typu Andrew Mulat Lepper czy agent Tomek, o związkowcach górniczych nie wspominając.

Panowie z PO - przestańcie bawić się w miękki populizm. Zabierzcie się do poważnej roboty!

wtorek, 22 lutego 2011, kdebem

Polecane wpisy

  • Palikot i apostazja

    Sposob toczenia debaty w Polsce jest latwy do przewidzenia. Mozna dyskutowac o wszytkim pod jednym, wskaze, warunkiem: nie wolno kwestionowac tego, ze Polak = k

  • Publikacje na innych forach

    Postanowiłem wziąć wasze zdania pod rozwagę. Na razie mogę polecić trzy wpisy: - O prezydencie Baraku Obamie i jego ostatnim oświadczeniu w sprawie małżeństw je

  • Co dalej z Liberalnym Kalwinem?

    Jak zapewne zauważyliście od ostatniego wpisu minęło prawie pół roku. Od sierpnia 2011 jestem pastorem i wierzcie mi, jest to praca full time. Odeszło mi pisani

Komentarze
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/02/22 16:29:23
Panowie z PO już jesienią będą w liczbie kilkudziesięciu posłów przebierać nóżkami aby się dorwać do koalicji z SLD. Mam jednak nadzieję, że PIS zgarnie większość.
-
Gość: Claire, *.adsl.inetia.pl
2011/02/22 19:10:07
Na to że PiS zrobi porządek z OFE raczej bym nie liczyła. Na jakiekolwiek pozostałe partie w RP tez zresztą nie. Nikt nie ruszy tego świństwa, bo każdy kto ruszy straci elektorat. W warunkach polskich najbezpieczniej jest odkładać na prywatne konto w banku albo po prostu pracować do śmierci (ja tak zamierzam, większość pracowników nauki w Polsce tak robi). A że potem mamy 85-letnich profesorów, którzy organizują gerontokrację na uczelniach, to już przynajmniej wiecie z jakich powodów.
-
Gość: Claire, *.adsl.inetia.pl
2011/02/22 19:13:40
Emerytury pracowników naukowych w Polsce (włącznie z profesorami belwederskimi) są równie śmieszne jak ich zarobki. Jedyną szansą na godziwe życie jest praca na kilku etatach (potwierdzam swoją osobą). Co prawda w tej chwili możliwość zarabiania na kilku etatach została ograniczona przez ustawę pani Kudryckiej, ale na umowę o dzieło nikt nikomu pracować nie zabroni nawet w dziesięciu szkołach naraz.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/02/23 16:31:27
Niż demograficzny sprawi, że za pięć lat tych śmiesznych "uczelni wszystkiego najlepszego" już nie będzie droga pani.
-
Gość: Claire, 156.17.194.*
2011/02/24 14:27:20
ja akurat płakac z tego powodu nie będę. Znaczna większośc osób na tych uczelniach studiujących nie powinna dosta nawet matury. Ale chcieliśmy studiów egalitarnych, dla wszystkich - no to je mamy (skumbrie w tomacie pstrąg). Mam nadzieję, że niż demograficzny spowoduje, że ilośc przejdzie w jakośc.
-
Gość: wasz pan pisiaki, *.dynamic.chello.pl
2011/03/02 00:24:11
fajny ten blog ale dlaczego promuje pedalstwo ?
poza tymnawet ok.